
Josh + Jordyn Math Tutoring
About
With school being so uncertain this year, my husband and I are offering tutoring to any students (K-12) who might need some extra help with math. We both have mechanical engineering degrees, love math and science, and have experience teaching and tutoring.
Open to both in-person and virtual meeting options.
Being engineers, my husband and I both grew up with a love and aptitude for math and science subjects. We realize that not every student has similar feelings and that parents may struggle encouraging or helping with math homework themselves if they aren't passionate about the subject, so we'd love to fill that gap and bring some energy to the STEM subjects.
Details
No reviews (yet)
Frequently asked questions
What is your typical process for working with a new student?
We typically start by working on what the students are given in school. Going through homework, preparing for tests and quizzes, and reviewing the appropriate math fundamentals for their grade. We then can focus in on the specific topics that the student is struggling with and try to explain them in new ways and improve with every session so that they can firmly grasp and keep up with their school curriculum.
What education and/or training do you have that relates to your work?
Josh Roesler: Master's Degree in Manufacturing Engineering (2019), Bachelor's Degree in Mechanical Engineering (2016), Algebra 2 Tutor (2016), 2nd Grade Math Tutor (2015), ACT Score 34 (2011)
Jordyn Roesler: Bachelor's Degree in Mechanical Engineering (2017), 8th Grade STEM Camp Physics Teacher (2017,2018), FIRST LEGO League Robotics Coach (2016, 2017), ACT Score 33 (2012)
Do you have a standard pricing system for your lessons? If so, please share the details here.
HIGH SCHOOL (Algebra 1 - CALCULUS)
Single Session Regular Price - $40/hour
5-Session Package (5% off) - $38/hour
10-Session Package (10% off) - $36/hour
Group Session (up to 3 students) (20% off) - $32/hour/person
MIDDLE SCHOOL (6th Grade - Pre-Algebra)
Single Session Regular Price - $35/hour
5-Session Package (5% off) - $33.25/hour
10-Session Package (10% off) - $31.50/hour
Group Session (up to 3 students) (20% off) - $28/hour/person
ELEMENTARY SCHOOL (K - 5th Grade)
Single Session Regular Price - $30/hour
5-Session Package (5% off) - $28.50/hour
10-Session Package (10% off) - $27/hour
Group Session (up to 3 students) (20% off) - $24/hour/person